Ošetřování a údržba kabelek

Našla jste kabelku, do které jste se ihned zamilovala? Dopřejte jí správnou péči, aby stále vypadala i po letech jako nová. Zjistěte si, jak se starat o koženou kabelku, proč se vyhýbat vodě nebo proč do kabelky nepatří týdenní nákup.

Kabelka je na drobné věci, ne na velký nákup

Chcete, aby vám kabelka vydržela dlouhá léta a aby měla stále stejný tvar? Nepřetěžujte ji. Kabelka je určená k nošení především drobných věcí jako jsou klíče, peněženka, brýle, mobilní telefon, notebook, možná malá svačina, ale rozhodně se do ní nemá dávat velký nákup nebo těžké knihy nebo jiné těžké a objemné předměty.

Pokud bude kabelka sloužit jako batoh nebo taška do školy, je velká pravděpodobnost, že se začne postupem času ničit a deformovat. Začnou se trhat uši, uvolňovat švy nebo začne materiál praskat. Takové závady nejen, že naruší celkovou estetiku kabelky, ale také nemohou být uznané v rámci reklamace. Takové poničení, které vzniklo nedodržením zásad účelovosti kabelky není možné vyreklamovat.

Chraňte kabelku před vodou, nečistotami a škrábanci

Udržet kabelku stále jako novou není takový problém. Za prvé záleží na kvalitě zpracování a za druhé ji stačí nevystavovat mechanickému poničení. Co to znamená? Chránit především spodní část kabelky, boční strany a vnitřní podšívku před vodou, drsnými povrchy a předměty, které by ji mohly poničit. Nejčastějšími důvody poničení kabelky jsou hodinky, šperky na ruce, uvnitř pak obaly od mobilních telefonů, ostré předměty nebo nepřiměřená váha obsahu.

Velmi často u kabelek dochází k poničení zipů, cvočků nebo jiného druhu zapínání. U zapínání vždy platí pravidlo, otevírat a zavírat vždy pomalu, plynule a bez použití hrubé síly. Díky tomu se předejde “zakousnutí” zipu, utržení magnetu u zapíná apod.

Starejte se o kabelku podle materiálu

Péče o kabelku se vždy odvíjí od použitého materiálu. V současné době jsou nejčastějšími materiály textil, kůže a syntetické materiály. Každý z těchto materiálů vyžaduje speciální péči. Každá kabelka má vždy na visačce napsaný druh materiálu a také pomocí symbolů vyznačenou péči. Podrobnější informace o materiálu a péči o kabelku se dočtete na příbalovém letáku přímo od výrobce nebo od prodejce.

Jak se starat o kožené kabelky?

  1. čištění 2x do roka (ideální je změna sezóny)
  2. před prvním použitím je nutná impregnace proti vodě a vlhkosti
  3. žádné praní, namáčení ani jiný kontakt s vodou
  4. žádné sušení přímým zdrojem tepla (postupné vyschnutí na větraném místě)
  5. na kožené kabelky se nikdy nepoužívá krém na kožené boty