Výhody a péče o bižuterii

Bižuterie není určená ke každodennímu nošení a podle toho je také potřeba o ni pečovat. Šperky z bižuterie nejsou z tak odolného materiálu jako je zlato, stříbro nebo chirurgická ocel. Čím ale konkurují těmto kovům je jejich cena, která je výrazně nižší než je třeba u šperků ze zlata.

Vlastnosti

  • křehký, měkký materiál
  • možnost propracovanějších detailů, jemnější zpracování
  • nízká cena
  • široká barevná škála
  • kratší životnost

Péče

Bižuterie se vyrábí z méně odolných materiálů, a proto je potřeba se o ni starat co možná nejlépe, aby vydržela krásná co nejdéle. Proto je nutné se vyhýbat šperkům z chirurgické oceli, které mohou bižuterii poškrábat a trvale tak poškodit.

Pozor na vodu

Rozhodně se nedoporučuje se s bižuterií koupat, sprchovat, mýt nádobí a podobné činnosti. Zkrátka se vyhnout kontaktu s vodou. To vše může šperky z bižuterie poškodit, proto je při takových činnostech odkládejte. Také je dobré si šperky z bižuterie odložit při sportu, spánku nebo fyzické námaze.

Bižuterie má často sklony k tomu měnit svou barvu, měnit vzhled a dochází také k narušení povrchu. Na takové změny nemá vliv pouze voda, ale také lidský pot, který může být agresivní. K narušení povrchu může také dojít při používání parfémů, krémů, chlóru nebo mořské vody.

Rada nad zlato

Šperky z bižuterie si vždy nasazujte jako poslední. Na jejich vzhled má také negativní vliv lak na vlasy, líčidla, krémy a jiná kosmetika.

Uložení

Bižuterie patří na suché místo, kde je čisto a je mimo dopad slunce, vlhka a nedochází v něm k velkým teplotním výkyvům. V opačném případě ztrácí bižuterie svůj lesk, třpyt a začnou se na ní vytvářet skvrny. Ideální je mít bižuterii ve šperkovnici, zásuvce a rozdělenou v sáčcích, sáčky by měly být látkové. Není dobré mít všechny náušnice v jednom pouzdře nebo sáčku.